Our Staff

Office Staff

Principal: Lisa Grace
Assistant Principal: Chara Pitarra
Administrative Secretary: Stacy Cronin
Secretary: Jennifer Szczesniakowski
Secretary: Robin Kodek
Nurse: Rob West


Pre-K and Kindergarten Teachers

Bonnie Bahr
Laura Blood
Kristine Campbell
Amanda Crusse
Emma Chmielewski


First Grade Teachers

Susan Bruck
Kathleen Deppe
Mary (Katie) Fenlon
Sharon Shinnamon


Second Grade Teachers

Kirsten Granit
Carlos Flores
Laura Norman
Amanda Shultz


Third Grade Teachers

Alexandra Kapustin
Esther Park
Markie Powers 
Amanda Segal


Fourth Grade Teachers

Brooke Edwards
Bryanna Fabi (Emory)
Olivia Howells
Erica Mierzejewski (Weygant)


Fifth Grade Teachers

Erin Cahan
Jill Mayotte
Stacey Fromhart (Seiler)
Joanna Crandall-Sick


Special Education Teachers

IEP Chair/SE Inclusion: Besty Pupparo
SEL Coach: Jillian Attanasio
Special Education Resource: Courtney Hays
Special Education Resource: Katrina Huber-Smith
Special Education Resource: Sarah Fossaceca
Primary FALS: Emily Kursch
Intermediate FALS: Lisa LeMaire
Intermediate FALS: Beverly Folkoff


Special Area Teachers

Library Media: Laura Wymer
Vocal Music: Janice Orsburn
Instrumental Music: Dana Herbert
Physical Education: Caitlin Sengebusch
Physical Education: Braden Stup
Art: Rachael Brennskag
Spanish: Jackeline Rojas


Resource Staff

Math Resource/STEM: Patricia Hall
Reading Specialist: Kari Hinder 
Reading Specialist: Eileen Gross
School Counselor: Denise Campbell
School Counselor: Brittany Kipp
Psychologist: Deidre Patterson
Social Worker: April Lewis
Speech-Language Pathologist: Paige Tunic
Occupational Therapist: Teresa Smith
ESOL: Karen Arledge


Instructional Assistants

Inclusion: Jeff Cronise
Pre-K/Primary: Rachel Davenport
Primary Inclusion: Holly Inglisa
Intermediate Inclusion: Darla Sando
Primary FALS: Mary Giles
Intermediate FALS: Crystal Wade


Additional Adult Assistants

Inclusion: Rebekah Al-Hiyarat
Inclusion: Jamie Green
Inclusion: Chelsea Lainhardt
Inclusion: Sasmita Ray
Inclusion: Kay Wood
Inclusion: Tonie Gardner
Inclusion: Tianna Woody
Primary FALS Inclusion: Rebekah Moore
Intermediate FALS Inclusion: Dana Chesgreen
Kindergarten Assistant: Debra Mezewski
Pre-Kindergarten Assistant: Imani Jackson


Cafeteria Staff

Cafeteria Person-In-Charge: Margaret Barnard
Cafeteria Worker: Sam Mawardi
Cafeteria Worker: Declan Matthew
Lunchroom Assistant: Kellie Jett


Building Services Staff

Building Operations Supervisor: Trunetta Woody
Building Service Worker: Shirley Hardy
Building Service Worker: David Lisle
Building Service Worker: Antolino Nock
Building Service Worker: Melanie Pierpont